Circuit Racing Series
The 2024 SMP Russian Circuit Racing Series is the eleventh season of the Russian Circuit Racing Series , organized by SMP Racing. It's the tenth season with international TCR class cars. In 2023, the competition's held in eight classes: Touring, Touring Light, Super Production, S1600, GT4, CN, Historic Touring Cup and Formula 4.[1]
Teams and drivers [ edit ]
Yokohama is the official tyre supplier.
Touring / TCR Russian Touring Car Championship [ edit ]
Key
Teams claimed for team points.
Super Production [ edit ]
All teams and drivers are Russian-registered.
Key
Teams claimed for team points.
Touring Light [ edit ]
All teams and drivers are Russian-registered.
Team
Car
Drivers
Rounds
Bragin Racing Team
Skoda Fabia 1.5T
5
Maksim Soldatov
1, 3–4
89
Artem Fridman
1, 3–4
Innostage AG Team
Kia Rio X 1.6T
10
Stanislav Novikov
1, 3–4
Kia Rio X 1.5T
78
Artem Antonov
1, 3–4
88
Ilya Sidorov
1, 3–4
Audi A1 6B 1.4T
32
Aleksandr Chachava
3–4
Rumos Racing
Kia Rio X 1.4T
1
Kia Rio X 1.5T
25
Daniil Kharashun
1, 3–4
27
Roman Scherbakov
3–4
70
Ilya Rodkin
1, 3–4
Rally Academy
Audi A1 8X 1.4T
12
Nikolay Karamyshev
1, 3–4
55
Petr Plotnikov
1, 3–4
B-Tuning Pro Racing
Volkswagen Polo R2B
16
Tatiana Eliseeva
1, 3–4
Mini Cooper
TBA
Kuzma’s Mother RT
Kia Rio X 1.6T
17
Vladimir Cherevan
1, 3–4
33
Dmitry Dudarev
1, 3–4
Lukoil Racing
Audi A1 8X 1.4T
21
Daniil Kovalev
1, 3–4
43
Aleksandr Maslennikov
1, 3–4
ALGA Motorsport
Hyundai Solaris
24
Kirill Zinoviev
1
Volkswagwn Polo 1.4T
3–4
Kalimullin Azat
Kia Rio X 1.4T
28
Azat Kalimullin
1, 3
Powerfuls
Volkswagwn Polo 1.4T
37
Denis Karelin
1, 3–4
49
Ivan Tverdokhlebov
1, 3–4
Savin Aleksey
Hyundai Solaris
66
Aleksey Savin
1, 3
Key
Teams claimed for team points.
All teams and drivers are Russian-registered.
Team
Car
Drivers
Rounds
ALGA Motorsport
Kia Rio
11
Dmitry Shishko
1
Hyundai Solaris
23
Kai Richard Shik
1, 3–4
210
Vladimir Lobachev
4
LADA Vesta
1, 3
RS Motorsport
Hyundai Solaris
13
Stepan Anufriev
3–4
Bragin Racing Team
LADA Granta
14
Nikolay Kalinin
1, 3–4
Grekov Oleg
LADA Granta
15
Yaroslav Grekov
3
Rumos Racing
Kia Rio X
22
Viktor Sidorkin
4
27
Roman Scherbakov
1
Pochenkov
Kia Rio
54
Mikhail Pochenkov
1, 3–4
79
Aleksandr Pochenkov
1, 3–4
Parus
Kia Rio X
56
Vasily Korablev
1, 3–4
GTE Racing Team
Kia Rio X
58
Mikhail Dralin
1, 3–4
Lada Granta
84
Philipp Tuponosov
1, 3–4
STK Timerkhan
Kia Rio
62
Rais Minnikhanov
4
Safin Ruslan
Lada Granta
100
Ruslan Safin
4
Key
Teams claimed for team points.
All teams and drivers are Russian-registered.
Team
Car
Drivers
Rounds
X Motorsport Team Garis
Toyota GR Supra GT4
5
Sergey Titarenko
1, 3–4
11
Dmitry Rodionov
1, 3–4
Capital Racing Team
Mercedes-AMG GT4
13
Denis Remenyako
1, 3–4
Yadro Motorsport
Mercedes-AMG GT4
16
Sergey Stolyarov
1, 3–4
88
Rinat Salikhov
3–4
RSCar Motorsport
Mercedes-AMG GT4
24
Nikita Silaev
3–4
63
Vdim Mescheryakov
3–4
SMP Racing Motor Sharks
Mercedes-AMG GT4
33
Aleksey Nesov
1, 3–4
Iskra Motorsport
Toyota GR Supra GT4
37
Andrey Solukovtsev
1, 3–4
Rumos Racing
Toyota GR Supra GT4 Evo
46
Svetlana Gorbunova
1, 3–4
47
Lev Tolkachev
1, 3–4
SMP Racing
Mercedes-AMG GT4
51
Irina Sidorkova
1, 3–4
Team Garis
Toyota GR Supra GT4
56
Dmitry Anastasiadis
1, 3–4
65
Dionis Anastasiadis
1
Goncharov Andrey
Toyota GR Supra GT4
77
Andrey Goncharov
3–4
Key
Teams claimed for team points.
Sports prototype CN [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
SDYUSTSH for motorsports
Legends 600
4
Vladimir Gorlach
2
5
Sergey Lapitsky
2–3
Vrulin Nikolay
527 Shortcut
6
Nikolay Vrulin
2–4
Dobrynina Tatiana
527 Shortcut
7
Tatiana Dobrynina
2–3
Viktorov Artem
527 Shortcut
8
Artem Viktorov
2, 4
AIMOL Racing CSKA
527 Shortcut
10
Sergey Ievlev
2–4
AIMOL Racing
11
Aleksey Chernov
2–4
18
Sergey Peregudov
2–4
31
Aleksey Khairov
2–4
Russian Ring
Legends EVO
12
Shota Abkhazava
2
73
Sergey Aglish
2
221
Artem Kabakov
2
Legends 600
17
Yriy Ryazantsev
2–3
23
Matvey Smirnov
3
46
Roman Averyanov
2
58
Efim Lev
2–3
82
Daniil Zubenkov
2
Leontiev Artem
527 Shortcut
13
Artem Leontiev
2–4
Balchug Racing
527 Shortcut
15
Boris Shulmeyster
2–4
21
Kirill Kirakozov
2–4
33
Stanislav Sidoruk
2–4
43
Aleksey Didukh
2–4
93
Sergey Valuyskikh
2–4
96
Dmitry Eliseev
2–4
Magidovich Eugeny
527 Shortcut
16
Eugeny Magidovich
4
Gromov Andrey
527 Shortcut
19
Andrey Gromov
2–4
Kramar Motorsport
527 Shortcut
22
Egor Grachev
3–4
74
Igor Shunailov
2–4
Frolov Nikita
MitJet 2L
24
Nikita Frolov
3
SMP Racing
MitJet 2L
27
Mariya Tyrina
2–4
54
Ilya Sidelnikov
3–4
222
Konstantin Sugrobov
2–4
Vinopal Aleksandr
527 Shortcut
30
Aleksandr Vinopal
2–3
Team Garis
MitJet 2L
37
Konstantin Zakharevsky
3–4
45
Anton Khrapykin
3–4
Dudarev Motorsport
527 Shortcut
55
Aleksandr Dudarev
2–4
78
Yriy Sunyaev
2–4
Maleev Mikhail
527 Shortcut
63
Mikhail Maleev
2–4
Krumilov Stepan
527 Shortcut
69
Stepan Krumilov
2
Parshutin Pavel
527 Shortcut
71
Pavel Parshutin
2–4
Saitov Damir
527 Shortcut
77
Damir Saitov
2–4
Boyarinova Ekaterina
527 Shortcut
88
Ekaterina Boyarinova
2–4
Shutemov Aleksandr
527 Shortcut
160
Aleksandr Shutemov
2–4
Gerasimov Ivan
527 Shortcut
888
Ivan Gerasimov
2
SMP Historic Touring Cup [ edit ]
Team
Car
Drivers
Class
Rounds
Kuzma's Mother Racing Team
VAZ 21013
17
Vladimir Cherevan
HC2000
2–3
Moscow Virtuosi
VAZ 2105
26
Ivan Tarakanov
HC1600
2–3
VAZ 2107
33
Andrey Kozlov
HC1600
2–3
Khusainov Timur
VAZ 2106
69
Timur Khusainov
HC1600
2–3
Donets Vladislav
Moskvich 408IE
77
Vladislav Donets
HC2000
2–3
Semenov Gleb
VAZ 2101
80
Gleb Semenov
HC2000
2
Milanov Maksim
VAZ 2101
545
Maksim Milanov
HC1600
2
Smolyakov Roman
VAZ 2101
555
Roman Smolyakov
HC1600
2–3
SMP Formula 4 [ edit ]
Calendar and results [ edit ]
Calendar is presented on October 19 and includes 8 rounds[1] and was adjusted on December 21.[2]
Circuit
Date
1
Fort Grozny Autodrom , Grozny
12–14 April
R1: Mikhail SimonovR2: Dmitry Bragin
R1: Vladimir Sheshenin R2: Vladimir Sheshenin
R1: Vladimir CherevanR2: Daniil Kharashun
R1: Roman ScherbakovR2: Nikolay Kalinin
R1: Sergey TitarenkoR2: Aleksey NesovR3: Aleksey Nesov
not held
not held
not held
2
Smolensk Ring , Smolensk
3–5 May
R1: Vladimir Atoev R2: Kirill Smal
R1: Kirill Ladygin R2: Kirill Ladygin
not held
not held
not held
R1: Shortcut: Aleksandr Dudarev Legends: Shota Abkhazava Mitjet: Konstantin SugrobovR2: Shortcut: Andrey Gromov Legends: Shota Abkhazava Mitjet: Konstantin Sugrobov
R1: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey KozlovR2: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey Kozlov
not held
3
NRING Circuit , Bogorodsk
31 May–2 June
R1: Egor SaninR2: Zakhar Slutsky
R1: Leonid PanfilovR2: Vladimir Sheshenin
R1: Aleksandr MaslennikovR2: Nikolay Karamyshev
R1: Nikolay Kalinin R2: Aleksandr Pochenkov
R1: Aleksey NesovR2: Aleksey NesovR3: Aleksey Nesov
R1: Shortcut: Andrey Gromov Legends: Sergey Lapitsky Mitjet: Konstantin SugrobovR2: Shortcut: Andrey Gromov Legends: Sergey Lapitsky Mitjet: Konstantin Sugrobov
R1: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey KozlovR2: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey Kozlov
not held
4
Kazan Ring , Kazan
20–22 June
R1: Vladimir Atoev R2: Zakhar Slutsky
R1: Roman GolykovR2: Nikolay Vikhansky
R1: Vladimir CherevanR2: Ilya Rodkin
R1: Vladimir LobachevR2: Vasily Korablev
R1: Aleksey NesovR2: Aleksey NesovR3: Aleksey Nesov
R1: Shortcut: Igor Shunailov Mitjet: Konstantin SugrobovR2: Shortcut: Andrey Gromov Mitjet:
not held
not held
5
ADM Raceway , Moscow
19—21 July
not held
not held
R1: R2:
R1: R2:
not held
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2: [N 1]
6
Igora Drive , Priozersk
22–24 August
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2: R3:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
7
Moscow Raceway , Volokolamsk
13–15 September
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2: R3:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
8
Fort Grozny Autodrom , Grozny
3–5 October
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2:
R1: R2: R3:
R1: R2:
R1: R2:
not held
Championship standings [ edit ]
Scoring systems
Position
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
Qualifacation
10
8
6
4
2
Race 1 Points
30
24
19
16
14
12
10
8
7
6
5
4
3
2
1
1
1
Race 2 Points
25
20
16
13
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
1
Touring / TCR Russian Touring Car Championship [ edit ]
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
Mikhail Simonov
1
5
3
10
2
4
2
3
170
2
Vladimir Atoev
3
3
1
8
3
10
1
7
159
3
Aleksandr Smolyar
2
4
2
Ret
7
2
3
2
142
4
Ivan Chubarov
5
8
7
5
6
9
4
6
118
5
Dmitry Bragin
4
1
8
3
5
3
7
8
113
6
Egor Sanin
12
6
11
4
1
5
6
5
108
7
Pavel Kalmanovich
8
2
5
9
4
6
11 †
4
100
8
Zakhar Slutsky
9
11
12
Ret
10
1
9
1
79
9
Kirill Smal
11
7
9
1
11
11
5
10 †
78
10
Artem Slutsky
10
10
4
2
9
8
10
9
76
11
Maksim Turiev
7
9
10
7
8
7
8
DNS
65
12
Rustam Fatkhutdinov
6
Ret
6
6
38
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Touring / TCR Russian Touring Car Championship Team's Standings [ edit ]
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
Lukoil Racing SMP Team
2
3
1
8
3
2
1
2
301
3
4
2
Ret
7
10
3
7
2
TAIF Motorsport
1
1
3
3
2
3
2
3
283
4
5
8
10
5
4
7
8
3
Innostage AG Team
8
2
5
4
1
5
6
4
211
12
6
11
9
4
6
11†
5
4
LADA Sport Rosneft
5
8
7
5
6
7
4
6
183
7
9
10
7
8
9
8
DNS
5
Twins Racing
9
10
4
2
9
1
9
1
155
10
11
12
Ret
10
8
10
9
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
Super Production [ edit ]
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
Vladimir Sheshenin
1
1
4
3
3
1
8
5
174
2
Kirill Ladygin
5
Ret
1
1
6
2
2
2
174
3
Leonid Panfilov
2
3
5
2
1
4
4
Ret
146
4
Roman Golykov
3
2
2
5
Ret
Ret
1
7
145
5
Andrey Petukhov
4
8
3
4
2
Ret
5
8
109
6
Nikolay Vikhansky
8
6
5
5
3
1
83
7
Ivan Ovsienko
6
4
6
9
Ret
3
Ret
3
83
8
Artemy Melnikov
8
5
Ret
7
Ret
6
6
4
64
9
Maksim Arkhangelsky
7
Ret
7
6
4
Ret
Ret
DNS
52
10
Artem Kosarev
10
7
8
8
DNS
DNS
31
11
Aleksandr Garmash
9
Ret
Ret
Ret
7
6
27
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Super Production Team's Standings [ edit ]
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
LADA Sport Rosneft
2
3
1
1
1
2
2
2
320
5
Ret
5
2
4
6
4
Ret
2
LECAR
1
1
3
3
2
1
5
5
283
4
8
4
4
3
Ret
8
8
3
Sofit Racing Team
6
4
6
6
4
3
Ret
3
135
7
Ret
7
9
Ret
Ret
Ret
DNS
Driver
GRO
SMO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
Touring Light [ edit ]
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
1
Vladimir Cherevan
1
6
7
9
1
14
110
2
Petr Plotnikov
3
2
5
7
3
4
103
3
Nikolay Karamyshev
2
17†
6
1
2
9
98
4
Maksim Soldatov
4
9
4
3
8
2
93
5
Andrey Maslennikov
5
3
1
17
Ret
3
86
6
Artem Antonov
6
10
2
2
9
DNS
74
7
Daniil Kharashun
Ret
1
3
12
4
Ret
70
8
Ilya Rodkin
8
4
8
13
6
1
70
9
Ivan Tverdokhlebov
7
8
11
4
7
5
59
10
Stanislav Novikov
10
Ret
Ret
Ret
5
6
46
11
Artem Fridman
11
5
10
Ret
10
8
36
12
Denis Karelin
12
11
12
11
12
12
28
13
Dmitry Dudarev
18
Ret
9
8
15
10
26
14
Kirill Zinoviev
13
14
18
5
Ret
11
21
15
Tatiana Eliseeva
14
13
Ret
6
DNS
DNS
15
16
Roman Scherbakov
17
Ret
11
7
14
17
Aleksandr Chachava
16†
18†
14
10
14
13
14
18
Ilya Sidorov
9
12
15
DSQ
Ret
DNS
12
19
Daniil Kovalev
15
15
13
14
13
Ret
10
20
Aleksey Savin
17
7
16
Ret
9
21
Azat Kalimullin
Ret
16†
DNS
15
1
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Touring Light Team's Standings [ edit ]
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
1
Rally Academy
2
2
5
1
2
4
201
3
17†
7
6
3
9
2
Rumos Racing
8
1
3
12
4
1
140
Ret
4
8
13
6
Ret
3
Kuzma's Mother Racing Team
1
6
7
8
1
10
136
18
Ret
9
9
15
14
4
Bragin Racing Team
4
5
4
3
8
2
129
11
9
10
Ret
10
8
5
Innostage AG Team
6
10
2
2
5
6
120
10
Ret
Ret
Ret
9
DNS
6
Lukoil Racing Team
5
3
1
14
13
3
96
15
15
13
17
Ret
Ret
7
Powerfuls
7
8
11
4
7
5
87
12
11
12
11
12
12
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
1
Vasiliy Karablev
9
2
2
4
2
1
134
2
Nikolay Kalinin
4
1
1
3
8
8
113
3
Vladimir Lobachev
Ret
DNS
6
6
1
2
83
4
Aleksandr Pochenkov
5
3
3
1
Ret
DNS
79
5
Philipp Tuponosov
3
4
8
DNS
3
DNS
79
6
Mikhail Pochenkov
2
Ret
10
2
4
Ret
71
7
Kai Richard Shik
6
5
4
8
Ret
4
65
8
Mikhail Dralin
7
6
5
5
DNS
DNS
51
9
Stepan Anufriev
7
7
5
3
49
10
Roman Scherbakov
1
Ret
38
11
Viktor Sidorkin
6
6
22
12
Ruslan Safin
7
7
19
13
Dmitry Shishko
8
7
17
14
Yaroslav Grekov
9
9
14
15
Rais Minnikhanov
Ret
5
11
Driver
GRO
NRG
KAZ
ADM
IGO
MSC
GRO
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
S1600 Team's Standings [ edit ]
SMP GT4 Russia [ edit ]
Driver
GRO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
Aleksey Nesov
2
1
1
1
1
1
1
1
1
278
2
Sergey Titarenko
1
DSQ
2
2
6
2
2
2
2
201
3
Sergey Stolyarov
4
2
4
3
2
5
3
3
Ret
157
4
Irina Sidorkova
5
3
3
4
4
Ret
7
4
Ret
114
5
Andrey Solukovtsev
9
DSQ
5
5
5
6
4
5
12
102
6
Rinat Salikhov
6
3
Ret
5
6
3
73
7
Denis Remenyako
3
Ret
10†
Ret
Ret
4
6
7
5
73
8
Dmitry Rodionov
7
5
7
11
9
7
11
14
8
69
9
Dmitry Anastasiadis
6
4
8
DSQ
13
10
Ret
10
4
64
10
Lev Tolkachev
DNS
6
9†
7
8
DNS
8
9
6
62
11
Svetlana Gorbunova
8
7
Ret
10
10
9
12
13
10
50
12
Andrey Goncharov
8
11
3
13
8
9
47
13
Vadim Mescheryakov
12
7
11
9
12
7
39
14
Nikita Silaev
9
12
8
10
11
11
35
15
Dionis Anastasiadis
10
8
6
24
Driver
GRO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
SMP GT4 Russia Team's Standings [ edit ]
Driver
GRO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
1
SMP Racing Motor Sharks
2
1
1
1
1
1
1
1
1
278
2
X Motorsport Team Garis
1
5
2
2
6
2
2
2
2
270
7
DSQ
7
11
9
7
11
14
8
3
YADRO Motorsport
4
2
4
3
2
5
3
3
3
230
6
3
Ret
5
6
Ret
4
RUMOS Racing
8
6
9†
7
8
9
8
9
6
112
DNS
7
Ret
10
10
DNS
12
13
10
5
Capital Racing Team
3
Ret
10†
Ret
Ret
4
6
7
5
73
Driver
GRO
NRG
KAZ
IGO
MSC
GRO
SMP Formula 4 [ edit ]
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
^ The first round of Formula 4 was held as part of the Endurance Series on May 10–11 at the Moscow Raceway.
References [ edit ]
External links [ edit ]
International
Asia
Europe
Americas
Oceania