-
Υπέρ
- Τεράστιος χώρος θέασης
- Μεγάλη φωτεινότητα με εξαιρετική ομοιομορφία
- Άριστη χρωματική ακρίβεια
- Υποστήριξη HDR
- USB-C συνδεσιμότητα
- Ενσωματωμένο KVM switch.
-
Κατά
- Υψηλή τιμή διάθεσης
Philips Brilliance 499P9H Specs
Adaptive Sync | NA |
Aspect ratio | 32:9 |
Dimensions (HWD) | 22.4 by 47 by 11.9 inches |
Height-Adjustable Stand? | |
Native Resolution | 5120 by 1440 |
Panel Size (Corner-to-Corner) | 49 inches |
Pixel Refresh Rate | 60 Hz |
Rated Contrast Ratio | 3000:1 |
Rated Screen Luminance | 450 cd/m^2 |
Screen Technology | VA |
Swiveling Stand? | |
Tilting Stand? | |
USB Ports (Excluding Upstream) | 3 |
VESA DisplayHDR Level | NA |
Video Inputs | DisplayPort |
Video Inputs | HDMI |
Video Inputs | USB-C |
Warranty (Parts/Labor) | 1 year |
Weight | 33.7 lbs |
Η Philips 499P9H της σειράς Brilliance είναι η πρώτη οθόνη με αναλογία απει��όνισης 32:9 που καλούμαστε να αξιολογήσουμε. Γενικώς οι οθόνες της Philips μας έχουν αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις του τελευταίους μήνες, οπότε εύλογα οι απαιτήσεις από το συγκεκριμένο brand είναι υψηλότατες. Η τεράστια κυρτή οθόνη 49-ιντσών, η υψηλή native ανάλυση και η άριστη χρωματική ακρίβεια, καθιστούν τη συγκεκριμένη οθόνη ως ένα πραγματικό εργαλείο για τους multitaskers, καθώς και για όσους ασχολούνται με την επεξεργασία φωτογραφιών και το 3D rendering. Με προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης τα 1.099 ευρώ, η Philips 499P9H είναι μια οθόνη που δεν απευθύνεται στον μέσο καταναλωτή, ωστόσο όσοι επαγγελματίες προβούν στην αγορά της, θα αποκτήσουν έναν πολύτιμο σύμμαχο στο εργασιακό τους περιβάλλον, ο οποίος θα τους επιτρέψει να εκτοξεύσουν την παραγωγικότητά τους στα ύψη.
Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι η Philips 499P9H έχει πρακτικά τις διαστάσεις δύο οθονών σε ένα ενιαίο σώμα. Το 49-ιντσών VA πάνελ της οθόνης έχει ανάλυση 5.120x1.440p με 32:9 aspect ratio και ρυθμό ανανέωσης στα 60Hz. Είναι δηλαδή σαν να έχετε ενώσει δύο QHD (2.650x1.440p) οθόνες 27 ιντσών.
Ενδεχομένως η εμπειρία θέασης σε μια επίπεδη οθόνη τόσο μεγάλου μεγέθους, να μην είναι η καλύτερη δυνατή, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για ένα κυρτό πάνελ. Γενικώς, οι περισσότεροι κατασκευαστές προτιμούν τη λύση αυτή, στο χώρο των super ultrawide μόνιτορ. Η Philips πάντως καταφέρνει να διαφοροποιηθεί από τον ανταγωνισμό, επιλέγοντας μια πιο “επιθετική” καμπυλότητα (1800R), ανάλογη με αυτή που συναντάμε στα σύγχρονα gaming μόνιτορ της αγοράς. Ως εκ τούτου, η οθόνη προσφέρει μια πραγματικά immersive εμπειρία, ενώ παράλληλα σας επιτρέπει να εστιάσετε πιο εύκολα το βλέμμα σας στην αριστερή και στη δεξιά πλευρά της.
Σε επίπεδο εργονομίας, έχετε τη δυνατότητα να ρυθμίσετε το ύψος της οθόνης με εύρος 130 χιλιοστών, να ρυθμίσετε την κλίση της από -5 μέχρι 10 μοίρες ή να την περιστρέψετε στον οριζόντιο άξονα από -20 μέχρι 20 μοίρες. Λόγω των κολοσσιαίων διαστάσεων της (1.194 x 568 x 303 χιλιοστά) και του μεγάλου βάρους της (15.3 κιλά), η οθόνη καταλαμβάνει ένα σεβαστό χώρο στο γραφείο σας. Η διαδικασία της συναρμολόγησης είναι κάπως μπελαλίδικη, καθώς θα χρειαστείτε κατσαβίδι και ιδανικά ένα δεύτερο άτομο για να σας βοηθήσει στο ξεπακετάρισμα. Η μεταλλική ορθογώνια βάση κατανέμει ιδανικά το βάρος της οθόνης εξασφαλίζοντας την απαραίτητη σταθερότητα. Εν τω μεταξύ, ο “κούφιος”μεταλλικός βραχίονας προσφέρει μια αρκετά επαρκή λύση όσον αφορά το cable management. Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη, ενώ το design κλέβει τις εντυπώσεις με τον μινιμαλισμό του και τις καθαρές γραμμές του. Τα bezels είναι λίγο πιο παχιά, σε σύγκριση με άλλες σύγχρονες οθόνες, ωστόσο σπάνια το μάτι σας θα πέσει πάνω τους, αφού ο ωφέλιμος χώρος θέασης είναι απλά τεράστιος.
Στο ��άνω μέρος της οθόνης συναντάμε μια αναδυόμενη pop-up κάμερα, η οποία είναι συμβατή με την αναγνώριση προσώπου Windows Hello. Με τον τρόπο αυτό μπορείτε να μεταβείτε στην επιφάνεια εργασίας του επιτραπέζιου υπολογιστή σας ή του laptop σας μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα, χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσετε το PIN σας ή τον κωδικό του Microsoft account σας. Όταν δεν χρησιμοποιείτε την κάμερα μπορείτε να την “κρύψετε” μέσα στην ειδική υποδοχή της οθόνης. Με δεδομένο ότι οι κλήσεις βίντεο αναμένεται να αποτελέσουν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας τους προσεχείς μήνες, η προσθήκη της συγκεκριμένης web κάμερας κρίνεται θετική, αν και θα πρέπει να σημειώσουμε ότι οι επιδόσεις της δεν είναι οι καλύτερες δυνατές.
Σε επίπεδο συνδεσιμότητας, στο πίσω μέρος της οθόνης συναντάμε δύο εισόδους HDMI 2.0, μία είσοδο DisplayPort 1.4, μία upstream και τρεις downstream υποδοχές USB 3.1 (μία εξ' αυτών υποστηρίζει fast charge για τη φόρτιση των συσκευών σας), μία υποδοχή Ethernet και μια υποδοχή USB Type-C. H τελευταία σας επιτρέπει να φορτίσετε το laptop σας ή κάποια άλλη συσκευή. Η Philips 499P9H έχει επίσης ένα ενσωματωμένο KVM (keyboard/video/mouse) switch, το οποίο σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε δύο ξεχωριστά PC με το ίδιο πληκτρολόγιο/mouse σε ένα μόνιτορ.
Ο εξοπλισμός συμπληρώνεται από δύο ενσωματωμένα ηχεία ισχύος 5W. Οι επιδόσεις τους είναι αρκετά ικανοποιητικές για περιβάλλον γραφείου. Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείτε να συνδέσετε τα ακουστικά σας στην υποδοχή των 3.5mm ή να προμηθευτείτε ένα καλό σετ εξωτερικών ηχείων.
Η οθόνη της Philips υποστηρίζει την τεχνολογία FreeSync της AMD, ωστόσο με ρυθμό ανανέωσης στα 60Hz και χρόνο απόκρισης στα 5ms είναι σαφές ότι δεν απευθύνεται στους gamers. H φωτεινότητα ανέρχεται στα 445.8 nits, τιμή που είναι ελαφρώς χαμηλότερη από αυτή που δίνει ο κατασκευαστής (450 cd/m2). Επιπροσθέτως, η οθόνη διαθέτει πιστοποίηση DisplayHDR 400. Ο λόγος αντίθεσης είν��ι ο τυπικός των VA πάνελ, δηλαδή 3.000:1.
Με βάση τις εξαγγελίες της ολλανδικής εταιρείας, η 499P9H καλύπτει το 94.6% του χρωματοχώρου DCI-P3 και το 91% του χρωματοχώρου AdobeRGB. Στην πραγματικότητα οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες από αυτές που δίνει ο κατασκευαστής, καθώς η κάλυψη του χρωματοχώρου DCI-P3 ανέρχεται στο 89.8%, ενώ αυτή του χρωματοχώρου AdobeRGB ανέρχεται στο 85.2%. Το μέσο deltaE είναι μικρότερο του 2.0, κάτι που σημαίνει ότι οι όποιες αποκλίσεις παρατηρούνται δεν είναι ορατές δια γυμνού οφθαλμού. Ανάλογες θετικές εντυπώσεις αφήνει και η ομοιομορφία της φωτεινότητας.
Η πρόσβαση στις ρυθμίσεις της οθόνης γίνεται μέσω πέντε κουμπιών που βρίσκονται στην κάτω δεξιά πλευρά της. Το OSD μενού είναι πανομοιότυπο με αυτό των υπολοίπων οθονών της εταιρείας και ως εκ τούτου δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα εξοικείωσης.
VERDICT
Εάν εξαιρέσουμε την υψηλή τιμή διάθεσης, η οποία είναι απαγορευτική για τον μέσο χρήστη/καταναλωτή, η Philips 499P9H παρέχει όλα όσα χρειάζεται ένας επαγγελματίας. Ο τεράστιος χώρος θέασης και λύσεις, όπως το KVM switch και το USB-C dock, είναι δεδομένο ότι θα σας βοηθήσουν να αυξήσετε την παραγωγικότητά σας. Επιπροσθέτως, οι επιδόσεις της οθόνης σε ότι αφορά την χρωματική ακρίβεια, την ομοιομορφία της φωτεινότητας και την εργονομία είναι αν μη τι άλλο εξαιρετικές.