‘Tis the season when things go bump in the night and crawl out from under the bed — at least on TV.
In preparation for Halloween, it’s time to plan for all the classic horror in store on the small screen. Classic horror fans will devour TCM’s themed nights for Christopher Lee, Frankenstein, and every creepy crawly thing over the course of October. Meanwhile, the brave of heart can watch the all-day Halloween movie marathon on AMC or Stephen King central on IFC. For those who scare easy but still want to get in on the monster action, Freeform’s presentation of the live action Scooby Doo movies might be best.
Read on for the specifics, and stay tuned for additions as we update the guide all month long.
All times Eastern.
Oct. 6
IFC: Stephen King marathon
7:45 a.m. Stephen King’s The Shining
9:45 a.m. Stephen King’s The Shining
11:45 a.m. Stephen King’s The Shining
1:45 p.m. The Langoliers
3:45 p.m. The Langoliers
6 p.m. Stephen King’s The Stand
8 p.m. Stephen King’s The Stand
Oct. 7
TCM: Terror Classic Movies — ’20s Horror
8 p.m. Nosferatu (1922)
9:45 p.m. The Cabinet of Dr. Caligari (1920)
IFC
12:30 p.m. The Mist
3:15 p.m. Red Dragon
6 p.m. Hostel
8 p.m. Orphan
10:45 p.m. Hostel
NEXT: Week 2 [pagebreak]
Oct. 9
TCM: Monster of the Month: Frankenstein
8 p.m. The Ghost of Frankenstein (1942)
9:15 p.m. Frankenstein Meets the Wolf Man (1943)
10:45 p.m. House of Frankenstein (1945)
Oct. 10
TCM: Star of the Month: Christopher Lee
8 p.m. The Face of Fu Manchu
10 p.m. The Brides of Fu Manchu (1966)
11:45 p.m. The Vengeance of Fu Manchu (1968)
1:30 a.m. Nothing But the Night (1972)
3:15 a.m. Scream and Scream Again (1970)
RELATED: Fall TV’s Emerging Trend is All About Twists
Oct. 13
AMC FearFest: Halloween marathon
9 a.m. Halloween (1978)
11 a.m. Halloween II
1 p.m. Halloween III: Season of the Witch
3 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers
5 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
7 p.m. Halloween (2007)
9:30 p.m. Halloween (1978)
11:30 p.m. Halloween II
Oct. 14
TCM: Terror Classic Movies – Horror comedies
8 p.m. The Cat and the Canary (1939)
9:30 p.m. The Fearless Vampire Killers (1966)
11:30 p.m. Little Shop of Horrors (1960)
1 a.m. Young Frankenstein (1974)
3 a.m. Hillbillys in a Haunted House (1967)
4:30 a.m. Spooks Run Wild (1941)
5:45 a.m. Ghosts on the Loose (1943)
AMC FearFest
9 a.m. Friday the 13th
11 a.m. Friday the 13th, Part 2
1 p.m. Friday the 13th – Part III
3 p.m. Friday the 13th: The final Chapter
5 p.m. Friday the 13th — A New Beginning
7 p.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives
9 p.m. Friday the 13th Part VII — The New Blood
11 p.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
Oct. 15
SyFy
8 a.m. Big Ass Spider!
10 a.m. The Omen
12:30 p.m. Shadow of the Vampire
2:30 p.m. Identity
4:30 p.m. From Dusk till Dawn
7 p.m. Stake Land
9 p.m. Stake Land 2
FXX
11 a.m. Helloby
1:30 p.m. Underworld: Awakening
3:30 p.m. Ghost Rider: Spirit of Vengeance
5:30 p.m. Riddick
8 p.m. Deliver Us From Evil
10:30 p.m. Deliver Us From Evil
AMC FearFest
7 a.m. A Nightmare on Elm Street
9 a.m. A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge
11 a.m. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
1 p.m. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
3 p.m. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child
5 p.m. A Nightmare on Elm Street
7 p.m. Child’s Play 2
9 p.m. Child’s Play 3
11 p.m. Bride of Chucky
NEXT: Week 3 [pagebreak]
Oct. 16
SyFy
9 a.m. The Possession
11 a.m. Stake Land 2
1 p.m. Stake Land
3 p.m. Warm Bodies
5 p.m. Wrong Turn 5: Bloodlines
7 p.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
9 p.m. Wrong Turn
11 p.m. Sinister
MTV
3:40 p.m. Friday After Next
6 p.m. Friday
8:20 p.m.Friday After Next
10:40 p.m.Friday
FXX
4 p.m. – 8 p.m.The Simpsons Treehouse of Horror marathon
Fox
8 p.m.The Simpsons Treehouse of Horror XXVII
TCM: Monster of the Month: Frankenstein
8 p.m. The Curse of Frankenstein (1957)
9:45 p.m. The Revenge of Frankenstein (1958)
11:15 p.m. Black Cats and Broomsticks (1955)
11:15 p.m. Who’s Superstitious? short (1943)
12 a.m. Kurutta Ippeiji (1926)
AMC FearFest
7 a.m. The Walking Dead all-day marathon
Oct. 17
SyFy
6 a.m. Darklight
8 a.m. Day of Reckoning
10 a.m. Sinister
12:30 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines
2:30 p.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
4:30 p.m. Wrong Turn 6:30 p.m. The Incredible Hulk
9 p.m. Maleficent
11 p.m. Silent Hill: Revelation
Food Network
4 p.m. – 8 p.m. Halloween Wars marathon
TCM: Star of the Month: Christopher Lee
8 p.m.Horror Hotel (1960)
9:30 p.m. Horror Express (1972)
11:15 p.m.The House that Dripped Blood (1970)
1:15 a.m.The Creeping Flesh (1972)
3 a.m. The Oblong Box (1969)
4:45 a.m.The House that Dripped Blood (1970)
AMC FearFest
9 a.m. Tales from the Crypt Presents Demon Knight
10:30 a.m.The Omen
1 p.m. Damien: Omen II
3:30 p.m.Omen III: The Final Conflict
6 p.m. The Walking Dead marathon continues
Oct. 18
SyFy
7:30 a.m. We Are Still Here
9:30 a.m. Mary Shelley’s Frankenstein
12 p.m. Silent Hill: Revelation
2 p.m. The Incredible Hulk
4:30 p.m. Push
7 p.m. Maleficent
MTV
6:30 p.m. Carrie
9 p.m. Scream: The TV Series Halloween Special 11:02 p.m. Texas Chainsaw 3D
IFC
6 a.m. The Shining Part 1
8 a.m. The Shining Part 2
10 a.m. The Shining Part 3
12 p.m. The Shining Part 1
2 p.m. The Shining Part 2
4 p.m. The Shining Part 3
AMC FearFest
9 a.m. House of Haunted Hill
11 a.m.The Amityville Horror
1:30 p.m.Amityville II: The Possession
4 p.m. The Amityville Horror
6 p.m. The Walking Dead marathon continues
Oct. 19
ABC
8 p.m. It’s the Great Pumpkin,Charlie Brown!
AMC FearFest
10 a.m. Alien
12:30 p.m. Aliens
3:30 p.m. Alien 3
6 p.m. The Walking Dead marathon
Freeform: 13 Nights of Halloween
7 p.m. R.L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls
9 p.m. Hocus Pocus
Oct. 20
SyFy
6 a.m. Goblin
8 a.m. Rise of the Zombies
10 a.m. Identity
12 p.m. The Box
2:30 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
5 p.m. Lake Placid
7 p.m. The Cabin in the Woods
9 p.m. Zombieland
11 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Fox
8 p.m. The Rocky Horror Picture Show: Let’s Do the Time Warp Again
AMC FearFest
10 a.m. The Exorcist
12:45 p.m. Exorcist II: The Heretic
3:15 p.m. The Exorcist
6:00 p.m. The Walking Dead marathon
Freeform: 13 Nights of Halloween
7 p.m. The Addams Family
9 p.m. Addams Family Values
Oct. 21
IFC
7 a.m. The Shining
10:15 a.m. Daybreakers
12:30 p.m. The Hills Have Eyes II
2:30 p.m. The Shining
5:45 p.m. Pitch Black
8 p.m. The Chronicles of Riddick
10:30 p.m. The Chronicles of Riddick
AMC FearFest
10 a.m. Children of the Corn II: The Final Sacrifice
12 p.m. Children of the Corn III: Urban Harvest
2 p.m. Hellraiser
4 p.m. Hellbound: Hellraiser II
6 p.m. The Walking Dead marathon
Freeform: 13 Nights of Halloween
8:30 a.m. Sleepy Hallow
IFC
7 a.m. The Shining
10:15 a.m. Daybreakers
12:30 p.m. The Hills Have Eyes 2
2:30 p.m. The Shining
5:45 p.m. Pitch Black
TCM: Evil Scientists and Doctors
8 p.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)
10 p.m. Eyes Without a Face (1960)
11:45 p.m. The Body Snatcher (1945)
Oct. 22
TNT
12 p.m. Resident Evil: Retribution
2 p.m. The Matrix
5 p.m. The Matrix Revolutions
8 p.m. The Dark Knight
SyFy
9 a.m. Willard
11 a.m. The Town That Dreaded Sundown
1 p.m. Drag Me to Hell
3 p.m. House at the End of the Street
5 p.m. The Texas Chainsaw Massacre
7 p.m. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
9 p.m. Shadows of the Dead
11 p.m. The Faculty
Lifetime
12 p.m. My Stepdaughter
2 p.m. Not With My Daughter
4 p.m. The Stepchild
6 p.m. Stalked by My Neighbor
8 p.m. Death of a Vegas Showgirl
10:02 p.m. Lethal Seduction
IFC
6:30 a.m. The She-Creature
8:15 a.m. The Horror of Party Beach
10 a.m. Fiend Without a Face
11:45 a.m. First Blood
FXX
10:30 a.m. Super 8
1 p.m. 47 Ronin
3:30 p.m. Devil’s Due
5:30 p.m. Deliver Us From Evil
8 p.m. The Twilight Saga: Eclipse
10:30 p.m. The Twilight Saga: Eclipse
Food Network
8 p.m. Chopped Halloween episodes marathon
AMC FearFest
11 a.m.All day The Walking Dead marathon
Freeform: 13 Nights of Halloween
4:40 p.m. Scooby Doo
6:50 p.m. Scooby Doo 2: Monsters Unleashed
9 p.m. Disney Pixar’s Monsters University
TCM: Swimming with Sharks
8 p.m. Jaws
10:15 p.m. Jaws 2
12:15 a.m. Jaws 3
NEXT: The final week [pagebreak]
Oct. 23
SyFy
9 a.m. Phantasm: Remastered
11 a.m. Shadows of the Dead
1 p.m. The Crooked Man
3 p.m. The Texas Chainsaw Massacre
5 p.m. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
7 p.m. The Faculty
9 p.m. I, Frankenstein
11 p.m. Mary Shelley’s Frankenstein
Lifetime
11 a.m. Fatal Obsession
1 p.m. Honor Student
3 p.m. A Wife’s Suspicion
5 p.m. Death of a Vegas Showgirl
7 p.m. Troubled Child
9 p.m. Killing Mommy
11:02 p.m. Troubled Child
FXX
8 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones
10 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones
AMC FearFest
11:30 a.m. All day The Walking Dead marathon
Freeform: 13 Nights of Halloween
6:50 p.m.Disney Pixar’s Toy Story of TERROR!
7:20 p.m. Disney Pixar’s Monsters University
TCM: Monster of the Month: Frankenstein
8 p.m. Frankenstein Created Woman (1967)
10 p.m. Frankenstein Must Be Destroyed (1970)
12 a.m. The Phantom Carriage (1921)
Oct. 24
SyFy
7 a.m. Mary Shelley’s Frankenstein
9:30 a.m. Lake Placid
11:30 a.m. The Grudge 2
1:30 p.m. The Grudge 3
3:30 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
6 p.m. I, Frankenstein
8 p.m. Blade: Trinity
10:30 p.m. Blade
FXX
6 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon
Food Network
2 p.m. All day Halloween themed episodes from Cake Wars, Halloween Wars, Cake Wars, Chopped, and Halloween Baking Championship
AMC FearFest
11:00 a.m. Silver Bullet
1 p.m. Cujo
3 p.m. Firestarter
5:30 p.m. Thinner
7:30 p.m. 1408
10 p.m. Carrie
Freeform: 13 Nights of Halloween
9 p.m. Hocus Pocus
TCM: Star of the Month: Christopher Lee
8 p.m. Horror of Dracula (1958)
9:30 p.m. Dracula, Prince of Darkness (1965)
11:15 p.m. Dracula Has Risen From the Grave (1969)
1 a.m. Taste the Blood of Dracula (1970)
2:45 a.m. Scars of Dracula (1970)
4:30 a.m. Dracula A.D. 1972 (1972)
Oct. 25
FXX
8 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon continues
AMC FearFest
9 a.m. Rosemary’s Baby
12 p.m. The Mummy
3 p.m. The Mummy Returns
6 p.m. Tremors
8 p.m. Tremors 2: Aftershocks
10:15 p.m. Tremors 3: Back to Perfection
Freeform: 13 Nights of Halloween
6 p.m. Addams Family Values
Oct. 26
SyFy
6 a.m. Ghost Hunters marathon
IFC
7:30 a.m. The Mist
10:15 a.m. Daybreakers
12:30 p.m. The Hills Have Eyes II
2:30 p.m. The Mist
5:15 p.m. Hostel
7:15 p.m. Orphan
FX
6 p.m. The Purge
8 p.m. The Purge: Anarchy
Food Network
4 p.m. Chopped Halloween themed episodes
AMC FearFest
11:30 p.m. Underworld
2 p.m. Underworld: Evolution
4 p.m. Underworld: Rise of the Lycans
6 p.m. Child’s Play 2
8 p.m. Child’s Play 3
10 p.m. Bride of Chucky
Freeform: 13 Nights of Halloween
6 p.m. Dark Shadows
Oct. 27
SyFy
7:30 a.m. Red: Werewolf Hunter
9:30 a.m. American Horror House
11:30 a.m. Darkness Falls
1:30 p.m. The Omen
4 p.m. Wrong Turn
6 p.m. Legion
8 p.m. Angels & Demons
11 p.m. House at the End of the Street
FXX
8 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon continues
BBC America
10 a.m Psycho
12:30 p.m. The Birds
3:30 p.m. Psycho
6 p.m. The Birds
9 p.m. The Living and the Dead
10:15 p.m. The Living and the Dead
11:30 p.m. The Living and the Dead
AMC FearFest
11:30 a.m. Fright Night
2 p.m. Bride of Chucky
4 p.m. Seed of Chucky
6 p.m. A Nightmare on Elm Street
8 p.m. A Nightmare on Elm Street
10 p.m. A Nightmare on Elm Street
Freeform: 13 Nights of Halloween
4 p.m. The Goonies
6:30 p.m. Sleepy Hollow
Oct. 28
AMC FearFest
9:30 a.m. 6 Souls
12 p.m. The Grudge
2 p.m. A Nightmare on Elm Street
4 p.m. Freddy vs. Jason
6 p.m. Friday the 13th
8 p.m. Friday the 13th, Part 2
9:59 p.m. Friday the 13th – Part III
11:59 p.m. The Walking Dead
Freeform: 13 Nights of Halloween
4:30 p.m. The Hunger Games
7:30 p.m. The Hunger Games: Catching Fire
TCM: Universal Horror
8 p.m. Dracula (1931)
9:30 p.m. The Mummy (1932)
11 p.m. The Invisible Man (1933)
Oct. 29
SyFy
9 a.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
11 a.m. Stake Land
1 p.m. Stake Land 2
3 p.m. Resident Evil: Apocalypse
5 p.m. Resident Evil: Afterlife
7 p.m. Zombieland
9 p.m. The Night Before Halloween
11 p.m. Zombieland
Starz Encore
6:43 a.m. Day of the Dead
8:10 p.m. The Fly
9:45 a.m. Prom Night
11:15 a.m. Army of Darkness
12:40 p.m. The Prophecy
2:20 p.m. The Cave
4 p.m. I Know What You Did Last Summer
5:45 p.m. I Still Know What You Did Last Summer
7:30 p.m. Prom Night
9 p.m. The Skeleton Key
10:50 p.m. John Carpenter’s Vampires
Pop
12 p.m. Most Scream-Worthy Movie Moments
1 p.m. Saw
3:30 p.m. Saw II
5:30 p.m. Saw 3
8 p.m. Saw IV
10 p.m. Saw V
IFC
8 a.m. The Brain Eaters
9:15 a.m. The Shining – Part 1
11:15 a.m. The Shining – Part 2
1:15 p.m. The Shining – Part 3
3:15 p.m. Mimic 2
5:15 p.m. The Mist
8 p.m. The Chronicles of Riddick
10:30 p.m. Pitch Black
History
7 a.m. Bloodlines: The Dracula Family Tree
8 a.m. Vampire Secrets
10 a.m. The Real Story of Halloween
11 a.m. – 7 p.m. Haunted History marathon
7 p.m. Bigfoot marathon starts
HBO
7:25 a.m. Monsters vs. Aliens
10 a.m. Casper
11:45 a.m. The Haunted Mansion
2:15 p.m. I Am Legend
6:15 p.m Seventh Son
8 p.m. Poltergeist
FXX
9:30 a.m. Deliver Us From Evil
12 p.m. Paranormal Activity
2 p.m. Paranormal Activity
4 p.m. Paranormal Activity 3v
6 p.m. Paranormal Activity 4
8 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones
10 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones
Comedy Central
11:20 a.m. A Haunted House
1:30 p.m. A Haunted House 2
3:35 p.m. – 10 p.m. South Park Halloween episodes
AMC FearFest
5:04 a.m. Friday the 13th — A New Beginning
7:04 a.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives
9:03 a.m. Friday the 13th Part VII — The New Blood
11:02 a.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
1:02 p.m. Jason Goes to Hell: The Final Friday
3 p.m. Jason X
5 p.m. Friday the 13th
7 p.m. Halloween
9 p.m. Halloween II
11 p.m. Halloween III: Season of the Witch
Freeform: 13 Nights of Halloween
5:15 p.m. The Addams Family
7:20 p.m. Addams Family Values
TCM
12:15 a.m. The Wolf Man (1941)
1:30 a.m. The Black Cat (1934)
2:45 a.m. The Uninvited (1944)
4:30 a.m. Island of Lost Souls (1933)
12 p.m. The Black Scorpion (1957)
1:45 p.m. The Blob (1958)
3:15 p.m. Village of the Damned (1961)
4:45 p.m. The Thing from Another World (1951)
6:30 p.m. Earth vs. the Flying Saucers (1956)
Primetime: Underground Above Ground
8 p.m. Blood and Black Lace (1964)
9:30 p.m. Carnival of Souls (1962)
11 p.m. It’s Alive (1974)
12:45 a.m. The Baby (1973)
Oct. 30
SyFy
9 a.m. House of Bones
11 a.m. Children of the Corn
1 p.m. Resident Evil: Afterlife
3 p.m. The Night Before Halloween
5 p.m. Wrong Turn
7 p.m. Jeepers Creepers 2
9 p.m. The Strangers
11 p.m. You’re Next
Starz Encore
7:20 a.m. Blade II
9:20 a.m. The Midnight Meat Train
11:05 a.m. Pet Sematary
12:50 p.m. Bram Stoker’s Dracula
3 p.m. 30 Days of Night
4:55 p.m. Red State
6:30 p.m. The Wicker Man
8 p.m. Blade II
10 p.m. Child’s Play
11:30 p.m. Pet Sematary
IFC
6 a.m. Undead
8:15 a.m. Stephen King’s The Langoliers
10:15 p.m. Stephen King’s The Langoliers
12:30 p.m. Read Dragon
3:15 p.m. The Hills Have Eyes II
5:15 p.m. Orphan
8 p.m. Hostel
10 p.m. Hostel
FXX
8 a.m. Paranormal Activity 2
10 a.m. Paranormal Activity 3
12 p.m. Paranormal Activity 4
2 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones
4 p.m. – 8 p.m. The Simpsons
8 p.m. This Is The End
10:30 p.m. This Is The End
Comedy Central
11:53 p.m. A Haunted House 2
2 p.m. The World’s End
4:45 p.m. Shaun of the Dead
6:55 p.m. A Haunted House
9 p.m. A Haunted House 2
BBC America
8 a.m. Rear Window
10:30 a.m. Vertigo
1:30 p.m. Psycho
4 p.m. The Birds
7 p.m. Psycho
9:30 p.m. The Birds
AMC FearFest
1 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers
2:58 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
4:58 a.m Halloween
7:28 a.m. Halloween II
9:55 a.m. Halloween
11:55 a.m. Halloween II
1:55 p.m. Halloween III: Season of the Witch
3:55 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers
5:55 p.m Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
7:55 p.m. The Walking Dead
9 p.m. The Walking Dead
10:06 p.m. Talking Dead
11:05 p.m. The Walking Dead
Freeform: 13 Nights of Halloween
7:25 p.m. Hocus Pocus
9:30 p.m. Sleepy Hollow
TCM
8 p.m. Young Frankenstein (1974)
10 p.m. Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948)
12 a.m. The Monster (1925)
Oct. 31
SyFy
6:30 a.m. Grave Halloween
8:30 a.m. You’re Next
10:30 a.m. The Cabin in the Woods
12:30 p.m. Wrong Turn
2:30 p.m. Sinister
5 p.m. Jeepers Creepers 2
7 p.m. The Strangers
9 p.m. Zombieland
11 p.m. The Cabin in the Woods
Starz Encore
6:45 a.m. Bram Stoker’s Dracula
8:55 a.m. Night of the Living Dead
10:35 a.m. Candyman
12:15 p.m. Halloween H2O: 20 Years Later
1:45 p.m. The Exorcism of Emily Rose
3:50 p.m. Silent Hill
6 p.m. Halloween: The Curse of Michael Myers
7:30 p.m. Halloween H2O: 20 Years Later
9 p.m. Fright Night
10:50 p.m. The Evil Dead
Spike
9 a.m. R.I.P.D.
11 a.m. Silence of the Lambs
2 p.m. Thirteen Ghosts
4 p.m. Scream 4
6:30 p.m. The Last House on the Left
9 p.m. Thirteen Ghosts
11 p.m. R.I.P.D
IFC
8 a.m. Salem’s Lot: Part 1
10:15 a.m. Salem’s Lot: Part 2
12:30 p.m. Salem’s Lot
2:30 p.m. Salem’s Lot
4:30 p.m. The Shining
7:45 p.m. The Shining
11 p.m. Stan Against Evil – Dig Me Up Dig Me Down
11:30 p.m. Stan Against Evil – Dig Me Up Dig Me Down
FXX
11:30 a.m. starts all day The Simpsons – Treehouse of Horror marathon
Comedy Central
9 a.m. Saturday Night Live – Halloween Special (2001)
10:45 a.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters
12 p.m. Shaun of the Dead
2 p.m. A Haunted House 2
4 p.m. Shaun of the Dead
6 p.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters
7 p.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters
8 p.m. – 11 p.m. South Park Halloween episodes
Cinemax
6:55 a.m. Village of the Damned
8:35 a.m. The Children
10 a.m. Godsend
11:45 a.m. Scream 3
1:45 p.m. The Visit
3:20 p.m. Sinister 2
5 p.m. The Order
6:45 p.m. The Pyramid
8:15 p.m. Resident Evil
10 p.m. The Last Witch Hunter
11:50 p.m. Krampus
BBC America
6 a.m. – 6 p.m. Doctor Who Halloween themed episodes
6 p.m. Interview With the Vampire
8 p.m. Interview With the Vampire
10 p.m. Psycho
AMC FearFest
9 a.m. Halloween
11:30 a.m. Halloween II
2 p.m. Halloween
4 p.m. Halloween II
6 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers
8 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
10 p.m. Halloween
Freeform: 13 Nights of Halloween
7 p.m. Addams Family Values
9 p.m. Hocus Pocus
TCM
8:30 a.m. I Walked With a Zombie (1943)
9:45 a.m. Dementia 13 (1963)
11:15 a.m. House of Wax (1953)
12:45 p.m. Black Sabbath (1945)
2:30 p.m. Dead of Night (1945)
4:30 p.m. House on Haunted Hill (1958)
6 p.m. The Haunting (1963)
8 p.m. The Devil’s Bride (1968)
9:45 p.m. The Mummy (1959)
11:30 p.m. The Hounds of the Baskervilles (1959)
Nov. 1
1:15 a.m. Scream of Fear (1961)
2:45 a.m. The Two Faces of Dr. Jekyll (1961)
4:30 a.m. To the Devil a Daughter (1976)